To jest przewodnik po kościele parafialnym i jego otoczeniu.
Strona w budowie.
Plac kościelny
Dzwonnica
Idąc do kościoła, zanim dojdziemy do drzwi głównych napotkamy dzwonnicę. Dzwonnica to budowla, na której zawieszone są dzwony. Dźwięk dzwonów wzywa wiernych do modlitwy, a takze zwiastuje ważne wydarzenia. Dzwony tradycyjnie biją na Anioł Pański - o godz. 12, a także o 17:30 (zimą o 16:30) wzywając wiernych na wieczorną Mszę świętą. Dzwony biją taże w czasie procesji eucharystycznej oraz w czasie wprowadzania i wyprowadzania z kościoła ciał zmarłych w dniu ich pogrzebu.
Kościół
Sygnaturka
Jest to mały dzwon umieszczony w wieżyczce nad nawą główną. Jego dźwięk przypomina o tym, ze za 5 min. rozpocznie się nabożeństwo w kościele.
Drzwi główne
Prowadzą przez kruchtę do nawy głównej. Przez te drzwi wchodzi i wychodzi procesja z asystą w wielkie święta i uroczystości.
Kruchta
Inaczej przedsionek kościoła. W naszym kościele kruchta mieści się pomiędzy drzwiami głównymi, a drzwiami przeszklonymi. Kruchta dawniej była miejscem, w którym przebywali katechumeni i publiczni grzesznicy. Katechumeni czyli ludzie przygotowujący się do chrztu świętego stali z tyłu kościoła, ponieważ nie będąc jeszcze członkami Kościoła nie mogli uczestniczyć w liturgii eucharystycznej i opuszczali świątynię po liturgii słowa.
Chór
(a nie chóry!)
Nawa główna
woda święcona
Konfesjonał
Ambona
Chrzcielnica
Paschał
Stacje drogi krzyżowej
Krzyż procesyjny
Obrazy
Figury
feretrony
chorągwie
Prezbiterium
ołtarz przedsoborowy
ołtarz posoborowy
To inaczej stół eucharystyczny symbolizuje Chrystusa, dlatego jest jeden. Jest to miejsce,na którym sprawowana jest Msza Święta. Na ołtarzu ksiądz kładzie patenę z Ciałem Pana Jezusa i stawia kielich z Jego Krwią.
tabernakulum
ambonka
Z tego miejsca czyta sie lekcje mszalne, wykonuje psalm responsoryjny, głosi homilie i kazania, a także podaje intencje modlitwy wiernych. Ambonka jest nazywana także stołem Słowa Bożego w nawiązaniu do ołtarza, czyli stołu eucharystycznego. Litery Alfa [Α] i Omega [Ω] nawiązują do księgi Apokalipsy świętego Jana Apostoła1 i wskazują na to, że Słowem Bożym jest sam Jezus Chrystus.
sediliae
Sediliae, po łacinie siedzenia to miejsca w prezbiterium przygotowane dla słuzby liturgicznej.
miejsce przewodniczenia liturgii
Jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce, z którego celebrans kieruje akcją liturgiczną. Na zdjęciu widać, że znajduje się ono przy fotelu głównego celebransa i składa się z pulpitu i mikrofonu.
kredensja
Specjalny stolik, przykryty białym obrusem, na którym przygotowuje się naczynia liturgiczne i dary ofiarne przed używane we Mszy świętej.
sprzęty liturgiczne
kielich
ampułki
W ampułkach znajduje się dary ofiarne: wino i woda.
ręczniczek
pateny
dzwonki
Minstranci uzywają dzwonków, aby zwrócić uwagę wiernych na szczególnie wazne momenty w czasie w liturgii, a także aby oznajmić zmianę postawy liturgicznej.
gong
Gong jest uzywany we Mszy świętej w czasie Podniesienia, gdy kapłan ukazuje Ludowi Bożemu Najświętsze Ciało i Krew Pana Jezusa, a także w czasie błogosławieństwa Najświętszym sakramentem. Dźwięk gongu ma skupić uwagę wiernych na tych najważniejszych momentach w liturgii.
dzwonek na wejście
Zakrystia księży
Szaty liturgiczne
Ornaty
Ornare po łacinie znaczy ozdabiać. Ornat jest ozdobną szatą wierzchnią, którą kaplan zakłada tylko do celebracji Mszy świętej oraz Liturgi Męki Pańskiej w Wileki Piątek.
Złoty
Biały
Zielony
Czerwony
Różowy
Aktualnie nie posiadamy takiego ornatu. Jest on (w innych parafiach) używany w trzecią niedzielę Adwentu i czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Kolor różowy oznacza radość wśród pokuty.
Fioletowy
Dalmatyki
Dalmatyka to szata liturgiczna diakona. W naszej parafii nie mamy takich szat.
Stuły
Kapy
Welon
Humerały
Alby
Alba po łacinie znaczy biała. I rzeczywiscie jest to długa biała szata z rękawami, którą kapłan zakłada pod ornat, a diakon pod dalmatykę, dla celebracji liturgicznych. Alb używają także lektorzy czytający Słowo Boże. Biały kolor tej szaty oznacza czystość.
Komże
Cingula
Księgi liturgiczne
Sprzęty liturgiczne
Bursa
Zakrystia ministrantów
To miejsce, w którym liturgiczna służba ołtarza przygotowuje się do celebracji. Jest ono zazwyczaj pełne ministranŧów przed i po Mszy Świętej. W czasie sprawowania liturgii eucharystycznej nikt nie powinien tam przebywać!!! Nie jest to również miejsce na koleżeńskie pogaduszki, czy plotkowanie.