Sakramenty są widzialnymi znakami niewidzialnej łaski Bożej, które ustanowił Pan Jezus dla zbawienia ludzi.
Chrzest
Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Mt 28, 19
Parę słów na temat…
Chrzest wprowadza każdego człowieka do życia dziecka Bożego. Jest konieczny, aby otrzymać inne sakramenty.
Jak zgłosić dziecko do chrztu?
Rodzice dziecka (wystarczy jedno z nich) powinni zgłosić chęć ochrzczenia dziecka w kancelarii parafialnej. Będą przy tym potrzebne następujące dokumenty:
* Odpis Aktu urodzenia
* Zaświadczenie dla chrzestnych spoza parafii
Bierzmowanie
W ostatnim zaś, najbardziej uroczystym dniu święta, Jezus stojąc zawołał donośnym głosem: «Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie - niech przyjdzie do Mnie i pije! Jak rzekło Pismo: Strumienie wody żywej popłyną z jego wnętrza». A powiedział to o Duchu, którego mieli otrzymać wierzący w Niego. J 7,37b-39a
Jest to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.
Dary Ducha Świętego
Mądrość
Rozum
Rada
Męstwo
Umiejętność
Pobożność
Bojaźń Boża
Dary a charyzmaty
Najprościej różnicę miedzy darami, a charyzmatami mozna określić w ten sposób, ze dary służą zbawieniu konkretnego człowieka, zaś charyzmaty są darami dla wspólnoty wierzących.
Eucharystia
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata». J 6,51
Najswiętsze Ciało i Krew Jezusa Chrystusa jest niezbędnym pokarmem duszy zmierzającej do zycia wiecznego w niebie. Wynika stąd obowiązek uczestnictwa w niedzielnej i swiątecznej Mszy Świętej. Kazda msza Święta jest pamiątką ostatniej Wieczerzy, Smierci na krzyzu i Zmartwychwstania Pana Jezusa.
Kiedy można przyjąć Komunię Świętą:
Wtedy, kiedy jest się w stanie łaski uświęcającej. (Brak grzechu ciężkiego) Kolejny raz w ciągu tego samego dnia Komunię Świętą mozna przyjąć tylko w czasie Mszy Świętej.
Pobożność Eucharystyczna
W najwyzszy sposób oddajemy cześć Najswietszemu Sakramentowi wtedy, kiedy przyjmujemy Go do swego czystego serca w czasie Mszy Świętej. Msza Święta jest źródłem i szczytem chrzescijańskiego życia.
W sposób szczególny oddajemy cześć wobec Najswietszego Sakramentuw Uroczystość Najswietszego Ciała i Krwi Pańskiej, oraz w Wielki Czwartek w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej.
Pokuta
Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». J 20, 23
Sakrament pokuty i pojednania pozwala człowiekowi, który zgrzeszył, pojednać się z Bogiem i Kościołem. Jest 5 warunków sakramentu pokuty:
Warunki sakramentu Pokuty
Rachunek Sumienia
Żal za grzechy
Mocne postanowienie poprawy
Szczera spowiedź
Czego unikać przy spowiedzi:
- Przystępowania do spowiedzi bez przygotowania (rachunek sumienia)
- Opowiadania o grzechach innych osób
- Stwierdzeń, ze się nie ma grzechów
- Zatajania grzechów (przed Panem Bogiem nic się nie ukryje)
- Usprwiedliwiania się
- Chwalenia się
Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu
Namaszczenie chorych
Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana7. 15 A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone. Jk 5, 14-15
Zgłaszanie chorych
Chorych pragnących przyjąć ten sakrament należy zgłaszać u księży, o ile to mozliwe przed lub po Mszy Świętej.
Jak się przygotować?
W domu chorego należy przygotować stół przykryty białym obrusem, dwie świece, wodę swięconą na talerzyku oraz kropidło. Jeśli nie ma wody święconej, należy o tym księdzu wcześniej powiedzieć.
Przebieg wizyty u chorej osoby
Kiedy Ksiądz przyjdzie do mieszkania chorego, mieszkanie należy opuścić tylko na czas spowiedzi. Po spowiedzi należy przyjść razem ze wszystkimi domownikami, aby razem z kapłanem modlić się w intencji chorej osoby.
Kapłaństwo
Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: «To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę». Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: «Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę». 1Kor 11, 23b-25
Zwane jest inaczej sakramentem swięceń, który ma
Trzy stopnie (licząc od "góry"):
episkopat
Jest to najwyższy stopień sakramentu święceń. Biskupi są następcami Apostołów. Jeden z nich, biskup Rzymu, jest następcą św. Piotra, czyli pierwszego papieża.
prezbiterat
Prezbiterzy, czyli księża są współpracownikami biskupa, Kapłaństwo, wraz z Eucharystią zostały ustanowione przez Pana Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy.
diakonat
Jest stopniem sakramentu święceń, nie jest jednak stopniem kapłaństwa. Strojem liturgicznym diakona jest dalmatyka i stuła przewieszona na ukos przez lewe ramię.
Przygotowanie do kapłaństwa:
Przygotowanie dalsze
Odbywa się w domu rodzinnym i parafii. Rozwojowi powołania sprzyja pobożna, religijna atmosfera w domu rodzinnym i parafii. Dlatego mozna powiedzieć, że każdy członek parafii jest odpowiedzialny za rozwój powołań do kapłaństwa.
Przygotowanie bliższe
Odbywa się w Wyższym Seminarium Duchownym. W tym czasie alumni odbywają sześcioletnie studia filofoficzno-teologiczne wraz z uzupełnieniem pedagogicznym. Oprócz studiów, czyli formacji intelektualnej jest to również czas formacji duchowej i ludzkiej.
Przygotowanie bezpośrednie
Jest to pięć dni rekolekcji poprzedzających święcenia prezbiteratu. W tym czasie diakonii w skupieniu modlą się i rozważają Słowo Boże.
Małżeństwo
Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela»3. Mt 19, 5-6